Wentylatory

Nawietrznik z pewnością jest potrzebny w większości pomieszczeń mieszkalnych. Przydaje się bowiem podczas upalnego lata. Ze względu na cechy konstrukcyjne wentylatory dzieli się na kilka rodzajów. Wyróżnić można przede wszystkim:

  • osiowe,
  • strumieniowe,
  • poprzeczne,
  • bębnowe.

Doskonały wentylator

wentylatory

Wentylacja mechaniczna wykorzystuje wentylatory do kierowania przepływu powietrza zewnętrznego do budynku. Można to osiągnąć przez zwiększenie ciśnienia lub obniżenie ciśnienia. Systemy wentylacji mieszanej wykorzystują zarówno procesy mechaniczne, jak i naturalne. Komponenty mechaniczne i naturalne mogą być używane w połączeniu ze sobą lub oddzielnie w różnych porach dnia. Wentylacja mechaniczna odnosi się do dowolnego systemu, który wykorzystuje środki mechaniczne, takie jak wentylator, w celu wprowadzenia powietrza do przestrzeni. Obejmuje wentylację nadciśnieniową, wentylację wyciągową i zrównoważone systemy, które wykorzystują zarówno wentylację nawiewną, jak i wywiewną. Oprócz poprawy jakości powietrza, strategia może również poprawić komfort cieplny użytkowników, postrzeganą jakość powietrza i ogólne zadowolenie ze środowiska wewnętrznego.

Odpowiednia wentylacja

Indywidualne preferencje dotyczące temperatury i ruchu powietrza nie są równe, dlatego tradycyjne podejście do jednorodnej kontroli środowiska nie osiągnęło wysokiej satysfakcji mieszkańców. Techniki takie jak spersonalizowana wentylacja ułatwiają kontrolę bardziej zróżnicowanego środowiska termicznego, które może poprawić satysfakcję termiczną większości mieszkańców. Wentylacja w strukturze jest również potrzebna do usuwania pary wodnej wytwarzanej przez oddychanie, spalanie i gotowanie oraz do usuwania zapachów. Jeśli pozwala się na gromadzenie się pary wodnej, może to uszkodzić konstrukcję, izolację lub integralność. Podczas pracy klimatyzator zwykle usuwa nadmiar wilgoci z powietrza. W połowie XIX wieku opracowano bardziej zaawansowany system wykorzystujący urządzenia mechaniczne do cyrkulacji powietrza.