Wybór tarczy

Osoby, które na codzień pracują nad obróbką metali nie powinny mieć problemu z wyborem tarcz do cięcia. Przede wszystkim należy wyróżnić tarcze do cięcia metalu oraz tarcze do cięcia drewna. Ludzie, którzy planują cięcie twardych powierzchni powinny wybierać tarcze miękkie, ponieważ znacznie szybciej przebiega proces wymiany stępionego ścierniwa. Podstawowe spotykane rozmiary średnicy tarczy do cięcia to 22,2 mm.

Najważniejszy parametr

To na co w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę to twardość. Jest to najważniejszy parametr, który odgrywa główną rolę w procesie cięcia metalu. Jeżeli źle dobierzemy tarczę do obrabianego metalu to możemy doprowadzić do uszkodzenia tarczy albo szybkiego stępienia. Dlatego należy podjąć w tej kwestii przemyślaną decyzję i poczytać najpierw na temat tarcz. Metale twarde są znacznie bardziej wymagające od metali lekkich i dlatego wymagają zastosowania zupełnie innych tarcz. Dobry dobór tarczy jest całkowitą podstawą i dlatego dobrze jest poświęcić na to trochę więcej czasu.

Jak określana jest twardość

Twardość tarczy określana jest za pomocą siły potrzebnej do oderwania z tarczy chociaż odrobiny ścierniwa. Cięcie metalu powoduje, że ścierniwo, które jest zużyte się odrywa, ale tym samym odsłania nowe ścierniwo. Dzięki temu metal się nie nagrzewa. Ta prosta technologia sprawia, że praca nad obróbką metalu jest znacznie prostsza. Dlatego należy pamiętać, żeby przed zakupem tarczy do cięcia wziąć pod uwagę rodzaj surowca na jakim zamierzamy pracować. Jest to kluczowa kwestia od której zależy nasza praca.