Czym się kierować przy wyborze kuchenki mikrofalowej?

Kuchenki mikrofalowe to niewielkie urządzenia kuchenne, które są niezwykle popularne i znane od wielu lat. Niegdyś były to wyłącznie sprzęty do podgrzewania potraw. Dzisiejsze mikrofalówki posiadają wiele funkcji i różnią się parametrami, dlatego ich wybór nie jest prosty. Co warto wiedzieć przed dokonaniem zakupu?

Jaki model wybrać?

Na samym początku należy zadać sobie to samo pytanie, co w przypadku piekarnika bądź lodówki, a mianowicie czy ma być to urządzenie wolnostojące czy do zabudowy. Pierwsze wersje są tańsze, jednak drugie zdecydowanie wygodniejsze w użytkowaniu i bardziej estetyczne. Można je bowiem ukryć w zabudowanej szafce na wysokości oczu. Oszczędza się w taki sposób miejsce na blacie kuchennym. Jednak modele wolnostojące łatwiej utrzymać w czystości.

Pojemność, moc i sterowanie

Pierwszą kwestią jest dopasowanie pojemności mikrofalówki do potrzeb i wielkości rodziny. W przypadku jednej osoby, nie warto inwestować w duże kuchenki mikrofalowe. Warto też zastanowić się nad tym, czy potrzebuje się urządzenia wyłącznie do podgrzewania, czy może jednak takiego, który pomoże również przyrządzać potrawy.

Moc jest najważniejszym parametrem w kuchenkach mikrofalowych. Im jest ona większa, tym szybciej przygotowuje się posiłek. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze największa moc jest gwarancją dobrze przyrządzonej potrawy.

W przypadku sterowania obecnie tak jak w innych sprzętach AGD ma się do wyboru 3 możliwości: mechaniczne, elektroniczne i dotykowe.

Funkcje kuchenek mikrofalowych

Istnieje wiele różnych funkcji, jednak najciekawsze i najbardziej przydatne z nich to:

  • rozmrażanie bez czynności wstępnych
  • czyszczenie za pomocą pary wodnej
  • automatyczne gotowanie na chrupko
  • oszczędzanie energii (mikrofalówka się wyłączy, jeśli nie będzie używana przez 3 minuty)
  • połączenie gotowania za pomocą mikrofali oraz grilla

Pamiętać należy również o tym, że aby kuchenka mikrofalowa służyła latami, trzeba o nią odpowiednio dbać. Oprócz oczywistego czyszczenia, warto zaopatrzyć się także w naczynia i garnki przeznaczone specjalnie do mikrofali, dzięki czemu uniknie się ewentualnych uszkodzeń zarówno sprzętu, jak i naczyń.