Rodzaje robotów kuchennych

Automatyzacja części prac kuchennych nie jest zarezerwowana jedynie dla profesjonalnych restauracji, a zakup domowego robota kuchennego jest doskonałym pomysłem. Wybierając tego rodzaju urządzenie, warto jednak zwrócić uwagę na szczegółową charakterystykę danego modelu, aby zakupić robot sprawny i uniwersalny.

Robot wieloczynnościowy z misą

Tradycyjnymi robotami kuchennymi nazywane są urządzenia, których silnik oraz konstrukcja umożliwiają ruch mieszadeł tylko w jednym kierunku. Mieszadła w tych robotach kuchennych obracają się jedynie wokół własnej osi, co wystarcza do wielu celów, jednak do sprawnego wyrabiania ciast lepiej jest wykorzystać tak zwany robot planetarny. Nazwa ta wzięła się od sposobu ruchu mieszadła, które obraca się nie tylko wokół własnej osi, ale również wokół misy. Taki sposób działania pozwala na dokładne połączenie wszystkich składników znajdujących się we wnętrzu misy.

Robot wieloczynnościowy z malakserem

Wieloczynnościowy robot kuchenny z malakserem dodatkowo może zostać wyposażony w wiele dostawek, które umożliwiają dokładne posiekanie lub rozdrobnienie składników. Do standardowego wyposażenia tej nowoczesnej wersji robotów kuchennych zalicza się przede wszystkim rozdrabniacz i malakser, jednak przy urządzeniu można także zamontować sokowirówkę lub maszynkę do mielenia mięsa. Na rynku dostępnych jest wiele rozszerzeń dla popularnych robotów kuchennych, które pozwalają nawet na wykonywanie takich specjalistycznych prac jak mielenie zbóż.

Który robot wybrać?

Zawsze należy poszukiwać urządzenia, które warte jest swojej ceny. Do wykonywania podstawowych prac w zupełności wystarczy prosty robot z misą, jednak należy szukać modeli z możliwością obrotu planetarnego, ponieważ za niewielką dopłatą oferują one zupełnie nowy poziom funkcjonalności. Rozbudowane roboty kuchenne z malakserem i z innymi dodatkami stanowią natomiast rozwiązanie dla osób, które spędzają w kuchni bardzo dużo czasu i chętnie eksperymentują z przyrządzanymi potrawami. W takim wypadku inwestycja w robot kuchenny z wieloma dodatkami opłaca się bardziej niż zakup kilku osobnych urządzeń kuchennych.