Wyciąg czy pochłaniacz – na jaki okap postawić?

Jeżeli chodzi o profesjonalne okapy, to w dzisiejszych czasach do wyboru są wyciągi i pochłaniacze. Oba modele mają swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego wyboru.

Czym różnią się oba modele?

Głównym zadaniem wyciągu jest oczywiście zasysanie powietrza (bezpośrednio z parą wodną i wszelkimi nieprzyjemnymi zapachami) oraz na wyrzucaniu go na zewnątrz. Modele tego typu podłączane są zazwyczaj do przewodu kominowego, dlatego też cały czas pracują w układzie otwartym. Pochłaniacz działa na zdecydowanie innej zasadzie i co najważniejsze pracuje on w układzie zamkniętym. Pochłaniacz pobiera powietrze i dokładnie oczyszcza je z tłuszczu, dymu i wszelkich zapachów. Po oczyszczeniu powietrze ponownie wydmuchiwane jest do pomieszczenia.

okap przyscienny

Jaki model wybrać?

Z przyczyn technicznym pochłaniacze są zdecydowanie częściej wykorzystywane niż wyciągi. Spowodowane jest to oczywiście tym, że w wielu kuchniach nie ma niestety możliwości podłączenia okapu bezpośrednio do przewodu kominowego. Osoby, które decydują się na wysokiej jakości pochłaniacz muszą pamiętać o tym, że do jego prawidłowego działania wymagana jest wymiana filtrów węglowych. Jeżeli nie zadba się o systematyczną wymianę filtrów, to niestety jakość oczyszczonego powietrza pozostawiać będzie wiele do życzenia.

Serwisowanie okapu

Niestety nawet najlepsze jakościowo okapy https://www.sferis.pl/okapy-1914 od renomowanych producentów mogą odmówić posłuszeństwa w najmniej spodziewanym momencie. W takiej sytuacji niezbędny jest oczywiście kompleksowy serwis. Przy pracach serwisowych niezbędny jest oczywiście bezpośredni dostęp do okapu, dlatego też warto unikać silikonowania brzegów z wylotu maskownicy. Jeżeli serwisant będzie musiał zajrzeć do silnika okapu, to niestety będzie mógł uszkodzić ściany. Montując nowy okap warto wziąć pod uwagę to, że trzeba będzie od czasu do czasu wymienić w nim filtry albo przeprowadzić prace serwisowe. Oczywiście osoby, które nie znają się na tego typu sprzęcie nie powinny dokonywać samodzielnych napraw.