Wybieramy gotowe projekty domów parterowych

Kiedy decydujemy się na budowę domu, oczekujemy, że projekt będzie spełniał wszystkie nasze oczekiwania. Jenak jaki wybrać: indywidualny czy gotowy, piętrowy czy parterowy, a może z poddaszem? Pytań jest tak dużo, że bardzo łatwo się pogubić.

Jaki projekt wybrać?

W dużej mierze zależy to od tego, jaką mamy działkę. Ma małej i wąskiej nie zbudujemy przestronnego domu parterowego, ponieważ zostanie niewiele terenu, który będzie można przeznaczyć na ogród. Ogromną rolę przy wyborze projektu odgrywa, więc lokalne prawo, ale również budżet jakimi dysponuje inwestor. Znając Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunki Zabudowy, będziemy mieli podstawowe informacje, za jakim projektem warto się rozejrzeć, a jest ich bardzo dużo: od małych domków aż po przestronne wille. W zależności od naszych potrzeb, wybierzmy najlepszy projekt. Zakładając, że nasza rodzina nie jest wielopokoleniowa, optymalnym rozwiązaniem mogą być gotowe projekty domów parterowych.

Funkcjonalność domu

Wśród gotowych projektów domów parterowych z pewnością znajdziemy taki, który spełni oczekiwania. Kierując się zasadami, że dom powinien być funkcjonalny, łatwiej będzie się zdecydować. Co, w takim razie może świadczyć o funkcjonalności? Pierwsze pomieszczanie, jakie będzie w domu to wiatrołap, który często pełni funkcje przedpokoju. Można przechowywać w nim wierzchnią odzież i buty, wstawić szafę, komodę… Zdarza się, że przez wiatrołap wejdziemy do garażu. Kolejna część domu to strefa dzienna z salonem, kuchnią i jadalnią. Bardzo dobrym pomysłem jest to, żeby do kuchni przylegała spiżarnia. Ilość pokoi będzie określać liczba domowników. Dom jednorodzinny najczęściej posiada jedną sypialnię dla rodziców i pokoje dla dzieci, garderobę, dwie łazienki, może mieć także pomieszczenie przeznaczone na pralnię.

Adaptacja projektu

Wybierając gotowy projekt domu parterowego, trzeba go jeszcze zaadoptować do działki. Bez tego nie otrzymamy pozwolenia na budowę. Kiedy dopełnimy te i inne formalności, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozpocząć budowę.