Wybór migomatu. Jakie urządzenie kupić?

Urządzenie określane migomatem używane jest do półautomatycznego spawania. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje takich spawarek, więc warto przez chwilę pomyśleć przed zakupem. Chodzi o to, by wybrany sprzęt zapewniał jak najwyższy komfort pracy.

Typ urządzenia

Jedną z istotnych kwestii jest typ półautomatu spawalniczego – sprzedawane są spawarki z przetwornicą – inwertorem lub z transformatorem. Chociaż niezależnie od zastosowanej technologii urządzenie może oferować podobne parametry, dla niektórych osób ma to duże znaczenie. Niektórzy wskazują na większe możliwości urządzeń z inwertorami. Można samodzielnie przekonać się o wyższości jednego typu nad drugim, aczkolwiek lepiej jest przy zakupie wiedzieć, z czym wiąże się konkretny rodzaj technologii.

Cykle i zakresy spawania

Migomat powinien umożliwiać wygodne i bezproblemowe spawanie materiałów o określonej grubości. Zależność jest prosta:
– im wyższy zakres prądu, tym grubszy materiał można spawać
– im dłuższy cykl pracy, tym większe będą faktyczne możliwości urządzenia.

Jedną z istotnych kwestii jest konieczność sprawdzenia przy zakupie, czy producent migomatu w ogóle podał wspomniane parametry np. na opakowaniu. Nie zawsze bowiem pojawia się informacja o długości cyklu, bo być może producenci uznają to za mało istotne. Tymczasem urządzenie kupione za spore pieniądze będzie pracowało jedynie przez kilka minut, bardzo spowalniając użytkownika. O ile zakres prądu jest kwestią wyboru danej osoby, to cykl zdecydowanie powinien być jak najdłuższy.