Wybór nożyc do żywopłotu – na co zwrócić uwagę?

Każdy właściciel ogrodu pragnie, aby ten zawsze prezentował się pięknie i estetycznie. Dbanie o ogród jednak nie jest zadaniem łatwym. Pamiętać trzeba o wielu szczegółach, w tym o systematycznym przycinaniu żywopłotu. Aby było to możliwe, konieczne jest wykorzystanie odpowiednich narzędzi. W tym przypadku mowa jest o nożycach. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Rodzaje nożyc do żywopłotu

Na rynku dostępne są różne typy nożyc do żywopłotu. Podstawowym modelem są nożyce ręczne. Dobrze się sprawdzają w przypadku niewielkich żywopłotów. W przypadku większych żywopłotów lepiej sprawdzą się nożyce elektryczne. Decydując się na ten rodzaj nożyc, pamiętać trzeba, aby zakupić odpowiednio długi kabel. Powinien sięgać od gniazdka elektrycznego do miejsca pracy. Zaletą nożyc elektrycznych jest niski poziom hałasu oraz niewytwarzanie spalin. Inaczej jest w przypadku nożyc spalinowych. Te niestety spaliny wydzielają, ale mają również swoje zalety. Przede wszystkim spalinowe nożyce do żywopłotu przeznaczone są głównie dla profesjonalistów. Mają bardzo dużą moc i wysoką wydajność. Mogą także pracować w różnych warunkach pogodowych. Wspomnieć trzeba także jeszcze o nożycach akumulatorowych. To, co je cechuje, to głównie mobilność. Wadą jest natomiast dość krótki czas pracy. Najlepiej sprawdzają się w przypadku miejsc trudno dostępnych.

Ostrze nożyc

Wybierając nożyce do żywopłotu (https://www.sferis.pl/nozyce-do-zywoplotu-4076), uwagę zwrócić trzeba na zamontowane ostrze. Tu wyróżnić można ostrze jednostronne oraz dwustronne. To pierwsze charakteryzuje się długim cięciem. Dlatego takie dobrze sprawdza się w przypadku płaskich i szerokich żywopłotów. Ostrze dwustronne wykorzystywane jest głównie do wykonywania dokładnych cięć. Dlatego stosuje się je do przycinania żywopłotów o nietypowym kształcie.

Uchwyt nożyc

W przypadku nożyc do żywopłotu ważne jest także to, jaki uchwyt posiadają. Musi on zapewniać odpowiedni komfort i wygodę pracy. Na rynku dostępne są nożyce posiadające uchwyt ruchomy. Wspomaga to pracę zarówno w poziomie, jak i w pionie.