Inteligentny dom – jaki system jest wart uwagi?

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom- za tym określeniem kryje się zbiór urządzeń, połączonych w jeden zintegrowany system. Inteligentne systemy domowe mają za zadanie ułatwiać życie domowników poprzez obsługę urządzeń i systemów użytkowanych na co dzień. Ilość połączonych urządzeń oraz ich zastosowanie zależy tylko od przeznaczenia i chęci użytkownika. „Sercem” Smart Home jest centrala, czyli urządzenie, które umożliwia przewodowe lub bezprzewodowe sterowanie całym systemem. Umożliwia ponadto  dostęp do  statystyk oraz historii działalności czujników i kontrolerów.

Rodzaje inteligentnego można podzielić na:

  • Przewodowe – bazujące na kablach internetowych RJ-45, przełącznikach switch oraz stacjach NAS;
  • Bezprzewodowe – sterowane  za pomocą wi-fi, bądź Bluetooth

Jaki system Smart Home wybrać?

inteligentny dom systemy

Wybór uzależniony jest od miejsca, w nowym budownictwie  lub w firmach można postawić na przewody. W zamieszkałych już domach odpowiedniejsza będzie bezprzewodowa instalacja. Jest to idealne wyjście dla osób, które nie chcą naruszać ścian ani prowadzić kabli. Bezprzewodowe inteligentne systemy domowe są łatwe do transportu, a to szczególnie ważne jeżeli wynajmuje się mieszkanie albo często zmienia lokum.

Cena instalacji inteligentnego domu

Cena za taką wygodę jest przystępna. Gotowe zestawy można kupić w naprawdę dobrej cenie.

Zalety inteligentnego domu

Inteligentny system domowy ma przede wszystkim ułatwiać użytkowanie. Jednak jego największą zaletą jest podnoszenie bezpieczeństwa. Dzięki wszelkiego rodzaju kamerom i czujnikiem możemy nie martwić się o dom, nawet gdy jesteśmy na wyjeździe.  System pozwala na  zminimalizowanie kosztów związanych z usterkami czy ewentualną kradzieżą.