Dom nowoczesny, ale jaki?

Projekty nowoczesnych domów są często przeciwstawiane budownictwu tradycyjnemu. Nowoczesna architektura stara się korzystać z istniejących wzorców i modyfikować je tak, by nadać im świeży, niepowtarzalny wygląd. Prosta bryła, redukcja detali, elewacje z dużymi przeszkleniami pozwalającymi na lepszy dostęp naturalnego światła słonecznego i bliższy kontakt z przyrodą otaczającego dom ogrodu.

Cieszy nas postęp technologiczny i staramy się za postępem nadążyć. Pragniemy żyć nowocześnie i nowocześnie mieszkać. Jakie cechy powinien mieć nowoczesny dom? Czy nowoczesność to tylko futurystyczna wizja architektoniczna? Nowoczesność oznacza także funkcjonalność, dostosowaną do potrzeb współczesnego człowieka. Nowoczesne projekty domów chętnie wykorzystują nowe technologie i materiały budowlane albo łączą je w niekonwencjonalny sposób. Nowoczesny dom to także dom energooszczędny, inteligentny, funkcjonujący w zgodzie z naturą.

Prosta bryła nowoczesnych domów

Nowoczesne projekty domów charakteryzuje prosta bryła i umiar w stosowaniu detali architektonicznych. Każdy nadmiar zdobień to dodatkowe materiały budowlane, które nie tylko zwiększają koszty inwestycji, lecz przede wszystkim pochłaniają zasoby naszej planety. Wygląd jest podporządkowany wygodzie mieszkańców i spełnieniu ich oczekiwań. Interesujący wygląd domu przeważa nad rygorami osi symetrii. Architekci niekiedy w sposób dowolny nawiązują do typowych polskich domów z dwuspadowymi dachami albo palladiańskich portyków wejściowych z kolumnami w stylu dawnych szlacheckich dworków. Jest to hołd oddany tradycji ze wskazaniem kierunku w przyszłość. Nowoczesny dom jest najczęściej parterowy, pokryty płaskim dachem, niekoniecznie jednopoziomowym.

Prosta bryła nowoczesnych domów

Wady i zalety domu nowoczesnego

Prosta bryła nowoczesnego domu pozwala dobrze doświetlić i zaaranżować wnętrze. Szerokie przeszklenia przybliżają mieszkańców do krajobrazu, zieleni i ogrodu. W takim domu można przyjemnie pracować i odpoczywać. Do zalet domów nowoczesnych można zaliczyć:

  • Brak architektonicznych komplikacji, co wpływa na zmniejszenie kosztów budowy;
  • Niższe koszty eksploatacji — zwarta bryła domu wzniesionego na planie kwadratu lub prostokąta lepiej chroni ciepło;
  • Zawartą już w projekcie możliwość korzystania z odnawialnych źródeł energii oraz wyposażenie domu w wentylację mechaniczną z rekuperacją.

Nowoczesny dom może być budynkiem pasywnym o minimalnym zapotrzebowaniu na dopływ energii z zewnątrz. Awangardowe projekty domów mogą jednak generować duże wydatki. Okna o nietypowym kształcie trzeba zamawiać na wymiar, a duże przeszklone powierzchnie wymagają szyb o wyjątkowo niskich parametrach przenikalności termicznej i dużej wytrzymałości. Duże okna, szczególnie od strony południowej, mogą powodować nadmierne nagrzewanie wnętrza. Duże okna mogą też pozbawiać mieszkańców poczucia intymności.

Domy nowoczesne mogą być zróżnicowane. Ekologiczne projekty domów nowoczesnych starają się przybliżać człowieka do natury i naturę do człowieka. Futurystyczne wizje odrywają człowieka do realiów teraźniejszości i przenoszą w przyszłość znaną z filmów science-fiction. Wybór należy do Ciebie.