Otwornica do gresu: co warto wiedzieć o tym narzędziu?

Obróbka gresu wymaga używania odpowiednich narzędzi, które są przeznaczone do tego właśnie zadania. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo modeli otwornic do gresu, bo o nich mowa w tym artykule, dzięki którym obróbka gresu staje się naprawdę łatwa. Co warto wiedzieć o narzędziu, jakim jest otwornica do gresu?

Otwornica do gresu: jaka powinna być?

Warta uwzględnienia jest informacja o tym, że dany model otwornicy przygotowuje się i projektuje, by narzędzie było w stanie obrabiać konkretny rodzaj materiału. Im narzędzie twardsze, tym lepiej radzi sobie z równie twardymi powierzchniami bez niszczenia ich. Otwornica do gresu musi więc mieć twardszą powierzchnię niż te otwornice, które zostały zaprojektowane do obróbki materiałów miękkich.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze otwornicy?

otwornica do gresu

Otwornica do glazury pokrytej szkliwem nie musi być bardzo twarda, ale trzeba pamiętać, że ten materiał nie jest zbyt odporny na uszkodzenia mechaniczne. To oznacza, że otwornic do glazury nie należy używać do obrabiania twardszego od glazury gresu.

Przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić poziom twardości materiału, który zostanie poddany obróbce. Twardość materiału określa stopień ścieralności gresu na mokro (skala pięciostopniowa) lub skala dziesięciostopniowa określająca twardość do ścierania na sucho.

Dopiero te informacje pozwalają na określenie, czy dana otwornica do gresu może zostać użyta na konkretnym materiale bez obaw o to, że go uszkodzi. Warto o tym pamiętać, by uniknąć przykrych incydentów z połamanymi płytkami.