Czym jest i jak działa hydroizolacja balkonu?

Każdy właściciel tarasu uwielbia spędzać czas jego terenie. Należy jednak pamiętać, że trwałość jednego z ulubionych miejsc w domu jest uzależniona od kilku kluczowych czynników. Jednym z nich jest to, jaka masa uszczelniająca wodoszczelna została użyta. Warto zwrócić uwagę na ten aspekt, szczególnie gdy jest się na etapie budowy domu.

Dlaczego hydroizolacja jest tak ważna?

Masa uszczelniająca na balkon lub taras jest szczególnie istotna. Dzieje się tak, ponieważ chroni ona zarówno okładzinę, jak i płytę konstrukcyjną przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. W przypadku tarasów oraz balkonów najistotniejszym zagrożeniem jest wilgoć, która w połączeniu z mrozem może prowadzić do szybkiej degradacji ulubionego miejsca w domu. W jaski sposób?

Woda, przedostając się przez m.in. fugi pod powierzchnię płytek, może ulec zamarznięciu. W konsekwencji dochodzi do zwiększania się jej objętości, czego efektem mogą być pęknięcia płytek lub ich całkowite odklejenie się od powierzchni. Taka sytuacja sprawia, że rosnąca ilość wody wsiąka w powierzchnie i zaczyna stanowić poważne zagrożenie. Nie podjęcie działań będzie skutkować m.in. korozją konstrukcji. Wilgoć może także wnikać w głąb ścian i prowadzić do rozwoju pleśni w domu.

Niszczenie balkonu mimo obecności hydroizolacji?

Tak więc brak izolacji oznacza nie tylko szybką degradację, powierzchni, ale także rzeczywiste zagrożenie dla pozostałych części budynku. Warto też zwrócić uwagę, że nawet jeżeli wykorzystane zostały masy uszczelniające taras, to taka sytuacja także może mieć miejsce. Dzieje się tak wtedy, gdy dobrana masa przepuszcza wilgoć w wyniku uszkodzenia. Może do niego dojść m.in. w wyniku naprężeń konstrukcyjnych lub materiałowych. Dlatego dobór masy powinien być pozostawiony fachowcowi, który uwzględni takie czynniki jak:

  • naprężenia konstrukcyjne i materiałowe,
  • powierzchnie i położenie balkonu i tarasu.

Więcej: BudujmyEU