Przygotowanie posadzek żywicznych

W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się posadzki mineralne. Są wykonywane nie tylko w obiektach przemysłowych, ale także w prywatnych posiadłościach.

Czym się charakteryzują posadzki żywiczne?

Ich cechą charakterystyczną jest bardzo duża odporność chemiczna oraz trwałość. Nie sprawiają też żadnych problemów w konserwacji, ponieważ bardzo łatwo się je czyści. Na rynku dostępne są różne wersje wykończeniowe i odcienie. Wybór metody zależy od tego jak eksploatowana będzie posadzka żywiczna i w jakich warunkach. Powłoki epoksydowe oraz powłoki poliuretanowe są stosowane do wewnętrznych powierzchni. Warto zwrócić uwagę na fakt, że to zewnętrzna powierzchnia jest najbardziej podatna na szkodliwe działa czynników atmosferycznych i promieniowanie UV. Dlatego coraz częściej wykorzystywane są poliuretanowe powłoki. Są one odporne zarówno na promieniowanie, jak i czynniki atmosferyczne. Posadzki żywiczne można wykonać, jeżeli jakość podłoża jest prawidłowa.

Wilgotność podłoża

Oznacza to, że wytrzymałość na ściskanie wynosi 25 MPa. To jednak nie wszystko, ponieważ podłoże musi być jeszcze idealnie gładkie. Wszelkie niedoskonałości są łatwo widoczne na cienkich posadzkach żywicznych. Należy pamiętać o wykonaniu w podłożu szczelnej hydroizolacji. Jest to konieczne, ponieważ para wodna nie przenika przez układ żywiczny. Bez hydroizolacji posadzka może się bardzo szybko zniszczyć, dlatego nie można o tym zapomnieć. Ważnym parametrem jest też wilgotność podłoża, która powinna być maksymalnie na poziomie 4%. Jeżeli jest większa od 4%, ale mniejsza od 6% to trzeba wykonać powłokę odcinającą na bazie żywicy specjalistycznej. Ważnym krokiem jest też mechaniczne oczyszczenie powierzchni betonu ze wszystkich zabrudzeń. Można też wykorzystać frezarkę do usunięcia osłabionych warstw. Chodzi o to, żeby usunąć wszystkie, nawet minimalne zagłębienia.