Najważniejsze informacje o klejach do śrub i gwintów
Podczas zabezpieczania śrub niezbędny jest klej do gwintów. W ten sposób można zminimalizować ryzyko odkręcania lub luzowania się gwintu. Dzięki temu cała konstrukcja jest odporna na drgania o różnej częstotliwości. Trzeba jednak stosować klej zgodnie z instrukcją, ponieważ tylko wtedy jest skuteczny. Kolorystycznym oznaczeniem substancji można kierować się dodatkowo.
Sprawdź przed zakupem wszystkie parametry produktu
W tym artykule wyjaśnimy, jak wybrać odpowiedni klej do gwintów i na co powinno się zwrócić uwagę podczas zakupu. Należy pamiętać, że kleje do gwintów określane są jako kleje anaerobowe. W sklepach branżowych można znaleźć różnego rodzaju kleje do gwintów. Dość specyficznym przebiegiem utwardzania odróżniają się te produkty od innych substancji. Po kontakcie z metalem zaczynają zastygać, a także pod wpływem odcięcia dopływu powietrza. Właśnie dlatego w przypadku klasycznych gwintów sprawdzają się idealnie. Od konkretnego producenta oraz produktu uzależniony jest czas utwardzania. Zazwyczaj w instrukcji lub na opakowaniu podane są informacje na ten temat. Jeśli temperatura otoczenia jest zbyt wysoka to klej może zasychać wolniej. Klej do gwintów musi być odporny na wstrząsy, wibracje oraz drgania, a także na wysoką temperaturę.
Rodzaje klejów do gwintów i śrub
W sprzedaży dostępne są kleje lekkie, średnie oraz mocne. Można trafić też na taką nomenklaturę: łatwo demontowalne, średnio demontowalne oraz trudno demontowalne. Podczas zabezpieczania gwintu przed odkręcaniem sprawdzą się kleje o niskiej wytrzymałości. W przypadku podzespołów narażonych na wibracje oraz drgania dobrze sprawdzą się kleje średnio demontowalne. Właśnie dlatego idealnie nadają się do urządzeń mechanicznych, takich jak motocykle oraz kosiarki. Warto mieć na uwadze, że gwint zaklejony klejem o średniej wytrzymałości można odkręcić. Trzeba jednak użyć specjalistycznych urządzeń i dużo siły. Do połączenia dwóch płaszczyzn na długi czas służą kleje trudno demontowalne.