Powłoki antykorozyjne w przemyśle
Korozje to jeden z poważniejszych problemów, który ma miejsce w przemyśle. Przede wszystkim powodują one niebezpieczeństwo dla zdrowia fizycznego, zmniejszenie wydajności pracowników, a nawet ogromne straty finansowe. W celu zapobiegawczym stosuje się powłoki antykorozyjne. Cieszą się one dużą popularnością w wielu branżach takich jak: petrochemia, energetyka, motoryzacja, a nawet w przemyśle morskim. W tym artykule poznasz rodzaje oraz zastosowania powłok antykorozyjnych.
Co wywołuje korozje i jak temu zapobiec?
Uszkodzenia korozyjne najczęściej powstają w wyniku reakcji chemicznych między substancjami otaczającymi metal lub inny materiał, a jego powierzchnią. Najczęściej dzieje się tak ze względu na wilgoć, sól, kwas, zanieczyszczenia lub skrajnie nie sprzyjające warunki atmosferyczne. Powłoki antykorozyjne (https://melkib.com/pl/c/Powloki-antykorozyjne-i-wygluszajace/175) nanosi się na powierzchnię materiału, co chroni przed wspomnianą korozją. To doskonały izolator materiału.
Jakie są rodzaje powłok antykorozyjnych?
Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów powłok antykorozyjnych. Zdecydowanie najpopularniejsza jest powłoka malarska, w której skład wchodzą pigmenty, spoiwa oraz rozpuszczalnik. Tego rodzaju powłoka stanowi warstwę ochroną przed wilgocią i innymi substancjami. Inne znane oraz lubiane powłoki to: epoksydowe, poliuretanowe, a także winylowe. Każda z nich charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia chemiczne i mechaniczne. Dodatkowo powłoki te posiadają dobrą przyczepność do każdego podłoża.