Do czego służą kleje anaerobowe?

W przemyśle i różnego rodzaju pracach konserwatorskich stosuje się wiele różnych rodzajów klejów. Często są to kleje specjalistyczne, czyli takie, które są przeznaczone do fachowego łączenia określonych typów powierzchni. Przyjmuje się zasadniczo, iż do metali stosuje się tzw. anaerobowe kleje. Pod tą obco brzmiącą nazwą kryje się mieszanka przeznaczona do łączenia poszczególnych metali ze sobą, ale można ją stosować również do łączenia metalu z innymi materiałami, jak tworzywa sztuczne, guma czy nawet szkło, więc z powodzeniem można powiedzieć, że kleje tego typu mają szerokie zastosowanie.

Dlaczego nazywane są klejami beztlenowymi?

Aby zastosować klej, należy przede wszystkim dobrze przygotować sobie stanowisko pracy oraz powierzchnie, które mają zostać sklejone. Należy je dokładnie oczyścić z kurzu, pyłów, potencjalnych nieczystości czy nierówności faktury, ponieważ aby poszczególne elementy mogły zostać solidnie połączone, muszą zostać stworzone ku temu optymalne warunki. Klej nakłada się na jeden z elementów, a drugi ruchem okrężnym przykłada się do niego. Kołowanie następuje tak długo, aż elementy nie będą do siebie mocno dociśnięte, a klej nie zacznie wiązać ich powierzchni. Dzieje się to pod wpływem odcięcia dopływu tlenu, ponieważ wówczas konsystencja kleju zmienia się na stan stały. Właśnie dlatego mówi się o tych klejach, że są beztlenowe.

Kleje anaerobowe – stopień spoistości i jego znaczenie

Kleje tego typu występują w różnych siłach wiązania. Do niewielkich elementów np. łożysk, gwintów, śrub można spokojnie stosować klej anaerobowy o średniej sile wiązania. Natomiast klej o bardzo dużej sile wiązania stosuje się do produktów wymagających, najczęściej o większych rozmiarach. Są to kleje wykonane z żywic metakrylowych. Mogą doskonale połączyć np. elementy skręcane, trudno dostępne bądź też części uszczelniające rury i instalacje wentylacyjne.