Projekty domów tanich w budowie – czy rzeczywiście można oszczędzić?
Projektowanie domu to moment bardzo istotny z punktu widzenia dalszych etapów budowy. To właśnie na podstawie stworzonego we współpracy z architektem planu powstanie budynek mieszkalny, który może być bardzo kosztowny w utrzymaniu lub wręcz przeciwnie – niezwykle ekonomiczny. Jak to zrobić, by budowa była możliwie najbardziej ekonomiczna, przy zachowaniu estetyki i użytkowości budynku?
Rosnąca popularność niedrogich projektów
Projekt taniego domu jest rozwiązaniem, które cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarówno kupujących, jak i inwestorów. Ci ostatni, dzięki poczynionym oszczędnościom, mogą sprzedawać budynki po niższej cenie, bez jednoczesnego rezygnowania z własnych zarobków. Natomiast kupujący nierzadko są w stanie zakupić dom w cenie mieszkania ulokowanego w centrum miasta – co powoli staje się preferowaną opcją.
Co istotne, domy tego typu są nie tylko tanie w budowie, ale również późniejszej eksploatacji. Z uwagi na prostą bryłę budynku, a także brak piwnic czy balkonów (bowiem tym charakteryzuje się duża część projektów domów tanich w budowie) – koszty ogrzewania oddanego do użytku budynku znacząco spadają.
Jak wyglądają niedrogie w budowie domu?
Projekt domu taniego w budowie zakłada rezygnację z potencjalnie kosztownych rozwiązań. To oznacza, że unika się między innymi tworzenia kosztownych balkonów (które wymuszają adaptacje w stropie budynku), a także nietypowych kształtów budynku. Domy niedrogie w budowie tworzy się na bazie prostych brył – kwadratów bądź prostokątów. Elementami dodającymi domom estetyki są znacznie tańsze zdobienia, wykonane na przykład z betonu czy drewna.
W większości przypadków rezygnuje się również z piwnic na rzecz użytkowych strychów. To rozwiązanie jest preferowane nie tylko z uwagi na znacznie niższe koszty budowy (m.in. brak podkopu pod piwnicę i łatwiejszy do stworzenia fundament), ale również przez wzgląd na dużo niższe koszty późniejszego ogrzewania budynku. Dzięki oddzieleniu dachu budynku od części mieszkalnej, izolacja jest dużo lepsza.