Ceny mieszkań w Polsce

Jakiś czas temu Forbes opublikował raport dotyczący ceny mieszkań w większości polskich miast. Niestety dla wszystkich zainteresowanych tematem mam złe wieści. Ceny nieruchomości w Polsce są najwyższe od siedmiu lat.

Katastrofa na rynku nieruchomości?

Oczywiście prognozy i dane jakie do nas docierają wydają się bardzo niepokojące jednak mimo wszystko nadal są o 5-10 proc. niższe niż przed ostatnim kryzysem z 2007 r. Dodatkowo w 2018 r. zarabiamy więcej w porównaniu do roku 2007. Obecnie średnie wynagrodzenia brutto wynosi ok. 4.3 tys. zł w porównaniu z 2,7 tys. zł jeszcze 11 lat temu.

Cała Polska coraz droższa?

Zwyżki cen nie dotknęły oczywiście wszystkich Polskich miast. Taniej niż w roku ubiegłym możemy kupić nieruchomości w Poznaniu i Wrocławiu. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się ceny jeżeli chodzi o kupno nowego mieszkania w centrum Wrocławia. Największe wzrosty cen odnotowały Kielce, Szczecin oraz Białystok. Również stolica notuje znaczny wzrost cen nieruchomości. Obecnie przekroczona została bariera 7,5 tys. zł za m2. Jest to najwyższa stawka od stycznia 2013 r.

Dlaczego tak się dzieje?

Według ustaleń analityków na taki stan rzeczy może mieć kilka czynników jednak w dużej mierze winni są inwestorzy którzy wykupują mieszkania pod wynajem. Szczególnie widoczne jest to na rynku warszawskich nieruchomości, gdzie ok. 70-75 proc. inwestycji kupowana jest za gotówkę by następnie trafić na rynek najmu. Ciekawe jest również to że brak sprzedaży mieszkań nie będzie podyktowane podwyżkami cen, tylko fakt iż nieruchomości na rynku jest zbyt mało w stosunku do tego jak wielkie jest na nie zapotrzebowanie, a mieszkań w Polsce buduje się najwięcej w historii.