Jaki olej sprężarkowy najlepiej wybrać?

Wbrew temu co się wydaje, nie wszystkie oleje nadają się do sprężarek, duże znaczenie ma tutaj kwestia dotycząca jej budowy oraz wyposażenia w odpowiedni do tego napęd. Warto więc zdawać sobie sprawę, co należy uwzględnić w przypadku wyboru oleju do sprężarki, by zapewnić jej niezawodną pracę czy wpłynąć korzystnie na jej eksploatację. 

Dlaczego musimy pamiętać o stosowaniu oleju do sprężarki?

Jeżeli chcemy, aby nasza sprężarka pracowała w sposób niezawodny czy bezawaryjny, to musimy pamiętać, o konieczności zastosowania odpowiedniego oleju do kompresora pozwala on między innymi na:

  • Konserwację poszczególnych elementów pompy sprężarkowej
  • Ogranicza tarcie oraz w znaczącym stopniu obniża wysoką temperaturę która powstaje podczas pracy
  • Minimalizuje on ryzyko uszkodzenia kompresora

Czym się kierować przy wyborze oleju do sprężarek?

olej sprężarkowy

Należy jednak zdawać sobie sprawę, iż przy wyborze oleju do sprężarki musimy przede wszystkim przeanalizować kilka kwestii, między innymi zwrócić uwagę na rodzaj posiadanego przez nią napędu (a więc czy mowa o sprężarce łopatkowej, śrubowej a może tłokowej). Ma to kluczowe znaczenie, jeżeli idzie o wybór określonych środków konserwujących, podobnie jak rodzaj stosowanego sprężonego gazu, czy warunków jej pracy, wszystko to wpływa na wybór oleju. Oczywiście ostatnią kwestią o jakiej należy wspomnieć, to bez wątpienia wybór oleju systematycznego czy może mineralnego, tutaj te pierwsze są dużo droższe, choć akurat oleje syntetyczne zachowują dużo lepszą stabilność przy wysokiej wilgotności, a także znacznie mniejszą ilością osadów węglowych.