Higiena pracy przy komputerze

Coraz więcej osób zmuszonych jest spędzać długie godziny przy komputerze. Dziś kilkanaście godzin na dobę spędzonych przy nim nikogo nie dziwi. Taki styl życia może mieć katastrofalny wpływ na zdrowie. Jeżeli nie można ograniczyć spędzanego przed komputerem czasu, należy wprowadzić w życie garść zasad, które uczynią taki tryb życia mniej niebezpiecznym dla kondycji organizmu.

Dbanie o oczy podczas pracy z komputerem

nowoczesny fotel do biurkaPodczas pracy z komputerem na szkodliwe czynniki narażone są między innymi oczy. Ekran komputera nie powinien odbijać światła i trzeba go odpowiednio ustawiać w celu uniknięcia tego. Na szczęście standardem stają się już monitory matowe, które nie odbijają refleksów. Należy też dbać o to, aby różnica między jasnością pomieszczenia a jasnością monitora nie była zbyt duża, gdyż korzystanie z jasnego monitora w ciemnym pomieszczeniu drastycznie pogarsza kondycję wzroku. Pracując przy komputerze należy więc zadbać o dobre oświetlenie pomieszczenia lub zmniejszyć podświetlenie monitora. Warto też kupić specjalne okulary przeznaczone dla osób, które spędzają długie godziny przed monitorem.

Czas spędzany przed komputerem a kręgosłup i stawy

Długi czas spędzany przed komputerem w jednej pozycji to też zabójstwo dla kręgosłupa i układu krążenia. Należy unikać siedzenia godzinami non-stop i zadbać o niewielkie dawki ruchu i gimnastyki podczas pracy. Warto też zainwestować w nowoczesny fotel do biurka, na którym siedzieć się będzie komfortowo. Nowoczesne fotele do biurka często mają też funkcje pozwalające na relaks, takie jak bujanie się. Zapewniają też często odpowiedni poziom termoregulacji i zapobiegają poceniu się. Warto też pamiętać, aby zadbać o podparcie dla dłoni podczas pisania, gdyż pozbawienie ich go także fatalnie wpływa na układ ruchu.